Může být těžké rozlišit, co je běžná ztráta, a co už nelze považovat za normální, jinými slovy, kdy se nic neděje, a kdy už jde o onemocnění, potažmo o vaši korunu krásy. Vypadávání vlasů je přirozený jev. Denně vám vypadne přibližně sto vlasů, ale při mytí to může být až třikrát tolik.
sušení vlasů
Viníkům na stopě
Máte strach prohrábnout si kštici, protože vám v ruce zůstávají celé chomáče vlasů? Pak asi tušíte, že něco není v pořádku. Důležité je zjistit, proč se tak děje. Příčin je mnoho, od nevhodné péče a špatného zacházení přes hormonální výkyvy zejména v období dospívání, těhotenství a přechodu až po nevyváženou stravu v souvislosti s dietami. Za řídnutím vlasů bývá často i nezdravý způsob života nabitý stresem.

Neděláte jen něco špatně?
Každodenní správná péče dokáže udělat s vlasy doslova zázraky. Nešetrné zacházení je naopak může hodně poškodit.
·         Vlasům můžete ubližovat špatnou technikou vysoušení. Řada žen si je fénuje v předklonu, což způsobuje jejich oslabení a následné vypadávání. Správně by se měly vysoušet po směru růstu.
·         Majitelky vlnitých vlasů mají tendenci ještě mokré kadeře stahovat do pevného drdolu. Jsou sice potom krásně vlnité, ale jsou i mnohem náchylnější k lámání.
·         Vlasům nepřidá ani každodenní používání žehličky, kulmy i fénu, proto se je vždy snažte ochránit speciálním přípravkem. Velkou zátěž představuje také neodborné barvení.

CO MOŽNÁ NEVÍTE
·         Síla, kvalita a hustota vlasů závisí na genetických faktorech.
·         Člověk bez rozdílu pohlaví má pod pokožkou 2 až 5 milionů vlasových váčků. Počet a druh váčků je dán už při narození.
·         Na hlavě máte přibližně 100 až 120 tisíc vlasů.
·         Každý druhý muž a každá třetí žena má někdy v životě problém s lupy.
·         Vlas roste z kořínku 4 až 6 let, poté opustí vlasové lůžko, papila vytvoří nový kořínek a cyklus se opakuje.
·         Nadměrná produkce mazu znamená zvýšené padání vlasů.
·         Padání vlasů se rozděluje na vratné (dočasné) a nevratné. Nevratné vypadávání vlasů je důsledkem činnosti mužských hormonů testosteronu a dihydrotestosteronu.
·         Stav vlasů ovlivňuje také stres. Pokud je trvalý, mohou být vlasové cibulky oslabené.
·         Každý den vlasy povyrostou o 0,2 až 0,45 mm.
 blond vlasy
Na řídnutí kštice se podílí mnoho faktorů. K padání či úbytku může docházet jak při užívání, tak při vysazení perorální antikoncepce. Jednou z častých příčin je také nedostatek železa nebo zinku. V lékárnách seženete přípravky, které můžete užívat preventivně pro celkové zlepšení kvality vlasů nebo při jejich padání.