Lidské tělo je velmi složitý komplex dějů, které v něm probíhají nepřetržitě 24 hodin denně. Říká se jim látková výměna a podstatou této skutečnosti je nastolení rovnovážného harmonického stavu. Žádný živý organismus není stavěný na to, aby vydržel dlouhou dobu jakýkoli extrém, ať už se přiklání na jakoukoli stranu. Škodí nám jak nedostatek pohybu a lenošení, tak i extrémní sporty, zkrátka pohyb je důležitý v přiměřené formě a rozsahu.

Totéž platí i pro další činnosti, jako je pracovní výkon, kvalita a délka spánku nebo stravovací režim. Každý extrém i v těchto oblastech nutí tělo čerpat z vlastních rezerv, aby nastala ona zmíněná rovnováha.

nestresuj se

Jedním z nejdůležitějších vodicích prvků v organismu je vybalancování hormonů, zejména máme na mysli těch stresových. Nesmí se jich vyplavovat ani moc, ani málo, ale současná složitá a tvrdá doba, kterou lidstvo nikdy nezažilo, vyvolává chronický, tedy dlouhodobý a nepřetržitý, i když relativně mírný stres ve srovnání např. s válečnými konflikty. Problém tkví v tom, že mírný stres trvá velmi dlouhou dobu, a to je někdy horší, než stres silnější, ale nárazový a občasný, na který má tělo potřebné mechanismy, a s nímž se zakrátko vypořádá. Zkrátka jestliže jste pod napětím, v pracovním vytížení a neodpočinete si ani doma, kde čelíte dalším útokům ze strany partnera, tchýně, do toho sledujete negativně laděné zprávy, následně filmové drama v TV a pak se pořádně nevyspíte a máte divoké sny, jak dlouho to váš organismus vydrží?

ležím v knihách

Adaptogenní bylinky pomohou, ale neřeší příčinu

Nasaďte proti chronickému stresu nějakou adaptogenní bylinku, např. Ženšen nebo Ašvagandu, které stresové hormony v těle upraví, ale uvědomte si, že je žádoucí pátrat po příčinách stresových situací a důsledně se jim vyhýbat nebo je potírat. Nechte promluvit svou intuici, která vás může k tomu správnému řešení motivovat a hlavně nasměrovat.