Zatímco má nejeden typ opeřence rád kdekdo z našich řad, u supa je tomu jinak. Sup nepatří k opeřencům, které bychom měli rádi. A stejně jako u nás se nelíbí lidem ani leckde jinde.
hlava supa

Vždyť se na něj jenom podívejte! Jak je tento pták jenom ošklivý! S tím svým holým krkem a s tím, že ho nejednou i celý vnoří do své potravy, jež ho v našich očích deklasuje definitivně. Protože víte přece, co takový sup žere, že?

Sup je prostě „čuně“, které nemůže být sympatické už na první pohled. Na tom se nejspíše shodneme. Shodneme se na tom… a ukřivdíme mu. Neprávem z něj uděláme učiněného vyvrhele, zrůdu, bez které bychom se prý klidně na světě obešli.
útok supa

Děláme z něj něco nechutného . A dáváme to nejednou patřičně najevo. Jenom těch rčení a zneužití jeho jména, co známe. A ani jedno není lichotivé. Když se na někoho třeba sesypou jako supi, nejedná se o nic příjemného, sup je pro lidi symbolem smrti,…

A přitom se jedná vlastně o ryzí nechutnou šikanu tohoto ptáka. Kterému se svými názory mstíme za to, za co bychom jej měli velebit, odsuzujeme ho za to, zač bychom mu měli být spíše vděční.

Že sup zrovna moc krásy nepobral? No a co? Vždyť i farář Otík ve Slunci, senu,… moudře praví: „Pán Bůh nadělil každému podle svého uvážení, Kelišová.“ A třeba ten svůj nehezký krk má z ryze praktických důvodů – aby se pohodlněji nasytil a tolik se přitom nezašpinil.

Že sup žere to, co žere? Tedy mršiny, a navíc ještě to, co na něj z těchto zbude po hodování ostatních zvířat a co je nejednou už hodně zkažené. Že i na toto dokáže čekat celé hodiny ve vzduchu? Vždyť to není zase až taková ostuda, jako spíše pravý opak. Kdo jiný dokáže čistit krajinu tak, jako supi? Kdo tak zabraňuje třeba i šíření různých nemocí, ba i epidemiím, jež by mohly takové nezkonzumované mršiny vyvolat? Zatímco této „létající popelnici“ se díky bakteriím v žaludku nestane zhola nic.

Ovšem supi, to nejsou jenom mrchožrouti. To jsou i skvělí letci, schopní žít i ve vysokých nadmořských výškách, třeba i v Alpách. Dokážou vyletět až do šestikilometrové výše, jeden prý dokonce vyletěl až skoro jedenáct a půl kilometru vysoko, za což ho tam ale čekal stejně jako obdobně si počínajícího Ikara trest v podobě srážky s letadlem.
dravý pták

A supi jsou prý – jen tak mimochodem – i velice čistotní.

Takže bychom je asi měli vzít ve svých názorech na milost. A pochvalovat si je. Protože jsou to takoví přírodní popeláři. A dokážete si možná představit, jak to může vypadat, když se popeláři rozhodnou stávkovat a přestanou nám vyvážet popelnice! Což nám supi nikde neudělají.