Pokud se ve vaší domácnosti objevil drobný motýlek, s největší pravděpodobností se jedná o mola. Těchto drobných motýlků však v domácnosti můžeme potkat více druhů. Nejčastěji se setkáme s molem potravinovým, kterého si můžeme přinést přímo z obchodu či k nám přiletí oknem, nebo s molem šatním, který se vyskytuje v blízkosti šatů, oblečení, koberců a jiných látek z textilních (především pak přírodních) materiálů. A přesně podle místa výskytu je poznáme – pohybuje-li se v okolí šatních skříní, půjde o druh šatní, narazíme-li na něj v okolí spíží a kuchyně, bude to druh potravinový. Zbavit se jich nemusí být vůbec jednoduché, naštěstí již spousta firem provádí profesionální deratizace molů.

moths-5484961_960_720

Mol šatní patří k velmi ojedinělému druhu na naší planetě v tom smyslu, že k životu nepotřebuje vodu – sám si ji vytvoří svým metabolismem. Má rád tmavá, vlhká a teplá místa, proto jej najdeme v málo větraných šatních skříních v oblasti s málo používaným oblečením. Naopak nesnáší hluk a světlo, což představuje možnost, jak se jich zbavit. Stačí často větrat (jak ve skříních, tak v nich uložené oblečení), roztahovat závěsy, uklízet i v nepoužívaných skříních, nevkládat do skříní mokré oblečení, pravidelně prát oblečení a nedávat si do skříní dekorace jako jsou papírové tapety.

Pokud prevence nepomůže a mol se dovnitř dostane, můžete použít něco z babských rad (platí na ně levandule, rozmarýn, smrkové jehličí, pomerančová kůra, černý pepř, mýdlo, chmel, bobkový list, skořice, hřebíček, listy ořešáku nebo je utopte v octě, víně či pivě) nebo za pomoci profesionálů.

wardrobe-5961193_960_720

Mol potravinový preferuje takové potraviny jako mouka, obiloviny, zrní, strouhanku, cukr, piškoty, sušenky, luštěniny, nepohrdnou ani kořením, čokoládou či mysli. Předcházet jim můžeme prohlížením domů přinesených potravin či síťkou v okně, aby k nám jen tak zvenku nepřiletěla. Pokud ale tyto zábrany zdolají, je třeba za pomoci desinfekce nejlépe za dohledu deratizační firmy.