Na jaře omamná vůně, krásné květy různých barev a pilné včelky, které budou pronikavě bzučet, v létě první sladká jablíčka, modré švestky, lahodné meruňky. Na podzim paleta barev a procházky šustivým listím a na zimu spánek pod sněhovou přikrývkou. To je život stromů. Krásná příroda, kterou můžete mít i u Vás doma!
 
Ovocné stromky se běžně sází v říjnu, tedy v tomto čase. Stromy koupíte v každém větším zahradnictví. Vždycky dbejte na několik základních pravidel. Vybírejte stromky menší, mladé a zdravé, u kterých je větší šance, že se ujmou a porostou.
rozkvetlé jabloně 
Pokud už máte stromek doma, je třeba zvolit správné místo a počítat s tím, že musíte vykopat hlubokou jámu, do které dáte hnojivo, humus a stromek, který v zemi pořádně ukotvíte. Pokud sázíte stromků víc, je třeba dát jim dostatečný prostor, aby měly kam růst jejich kořeny a navzájem si v budoucnu nepřekážely a zbytečně nehynuly.
 
A jaké stromky vybrat?
 
JABLONĚ
Jablka jsou jedním z nejběžnějších a nejoblíbenějších druhů ovoce. Stromky jsou poměrně odolné, nevyžadují žádnou speciální péči navíc a plodí téměř kdekoli.
 
HRUŠNĚ
Hrušně jsou naopak poměrně složité na pěstování. Jsou náchylné na nemoci, takže vyžadují více péče a ochrany. Pokud do stromku v budoucnu nechcete příliš investovat, hrušně ze seznamu raději vyřaďte.
 
MERUŇKY
Meruňky jsou velmi choulostivé, potřebují poměrně vysoké teploty. Pokud přijdou  jarní mrazíky, většinou všechny květy zmrznou a úroda je nulová. Takže se spíše smiřte s tím, že meruňky budou jen vzácně a stromek pořizujete více méně na okrasu.
 
VIŠNĚ
Višně jsou naopak poměrně odolné, a to i proti nízkým teplotám. Jsou to stromky, o které se nemusíte ani nijak výrazně starat a můžete si jen vychutnaávat skvělou úrodu.
 ovocný sad na jaře
TŘEŠNĚ
Většina stromků je poměrně odolná a daří se jí kdekoli. Dnes je velmi široká nabídka různých druhů třešní, takže si můžete vybrat, jestli chcete úrodu na začátku léta, anebo až na podzim.
 
SLIVONĚ
Nejznámější jsou pravděpodobně švestky, ale patří sem i slívy a mirabelky. Jejich využití je všestranné.
 
Takže, vybrali jste si?