Máte knihovny spojené se zaprášenými policemi a jedním pomalým počítačem? Máme pro vás dobrou zprávu. Dnešní knihovny jsou moderní, živá místa, která svým návštěvníkům nabízejí veškerý myslitelný komfort. Dostupnost knih si lze ověřit v počítačovém katalogu, v knihovně se zorientujete pomocí mobilní aplikace, mezitím se můžete připojit k wi-fi síti, a knihu si půjčíte v samoobslužném terminálu. Dětská oddělení v dnešních knihovnách neznamenají jednu rozviklanou polici v rohu místnosti, stráženou přísnou paní knihovnicí. Místo toho jsou navržené tak, aby se tam příjemně pobývalo dětem i rodičům. Samozřejmostí je dnes již speciálně upravený nábytek v dětských velikostech, pro ty nejmenší je často připravena herna, a na ty větší čeká široký výběr knížek, časopisů, ale třeba i deskových her (a ne, opravdu to není jedno člobrdo).
 knížky v hlavách
Knihovny byly mezi studenty populární vždy, a nic se na tom nemění ani dnes. Poloha v centru měst, často blízko školy, existence tichých zón, prostor pro připojení počítače a spolehlivé připojení k internetu jsou v podstatě vším, co student může potřebovat. Přidejte k tomu široký výběr odborné literatury, často i v angličtině, a možnost pronajmutí oddělených studoven. Navíc, co je romantičtějšího než představa seznámení v knihovně? Při pohledu na pohledného spolusedícího či sličnou slečnu u vedlejšího stolu člověk rád zapomene, že se přišel učit.
 dívka v knihovně a Shakespeare
Dnešní knihovny toho nabízejí daleko více, než jen knihy a časopisy. Jsou to živá centra kulturního dění, kde si vybere každý. Pro děti jsou připravena třeba čtení pohádek, tematické akce nebo třeba výtvarné dílny, inspirované oblíbenými postavami. Pro ty starší je zde pak široká nabídka koncertů, autorských čtení, filmových promítání a dalších událostí. V budovách knihoven se konají tematické výstavy, připomínající jak autory, tak nejrůznější historické epochy či události. Knihovny se zapojují do událostí ve městě, jako jsou například muzejní noci či oslavy významných svátků. A knihovníci jsou většinou nadšenci, kteří o svém povolání dokáží dlouho a poutavě vyprávět, a svou práci mají opravdu rádi.

Knihovny jsou dnes místy setkávání, zábavy i poučení, kam se dá ukrýt na nekonečně dlouhou dobu. Využijte toho, zastavte se, a nechte kouzlo knihoven působit.