Český Fashionweek se každoročně koná v naší stověžaté Praze na začátku září. Jedná se o módní událost, kterou musí mít každý milovník módy povinně označenou tučně a nejlépe zvýrazňovačem v barvě, která je momentálně trendy. Protože jinak by došlo k velkému faux pas, což by vedlo k sestoupení ve společenském žebříčku. Ale opravdu se jedná o tak mimořádnou událost, jak všude hlásí billboardy a reklamy v časopisech? A co je vhodné si obléknout, abychom zazářili? Na následujících řádkách se podrobněji koukneme na temnou stránku Fashionweeku, neboť tak na mě jako návštěvníka celá událost působí.
ženy v backstage
Módní trendy
Každý Fashionweek má za úkol představit módní trendy na nadcházející sezónu. Je tomu tak každý rok, a nezáleží na místě konání. Na letošním Fashionweeku bylo představeno mnoho návrhářů, kteří mezi sebou bojovali o obdiv návštěvníků. Tak tomu je na každém Fashionweeku, takže se nad tím nebudu pozastavovat. Ale zaměřím se na jinou věc. Některé kolekce byly opravdu pěkné a nevadilo by mi je mít ve svém šatníku. Ale ten zbytek mi přišel pro normálního člověka naprosto nenositelný. Ano, každý má svůj styl. To nikomu neberu, ale pro koho tedy jsou tyto kolekce určené? Pro ženy pohybující se v kancelářích? Pro muže manuálně pracující? Nebo je to jen pro mladé? Myslím, že první dvě možnosti můžeme zcela vyškrtnout. A zbývá nám poslední možnost. Je hezké, že návrháři myslí na mladé lidi, ale tím nepřímo diskriminují starší lidi. Proč by se i starší lidé neměli pěkně oblékat?

Cena
Vše je jen o penězích. Není žádné tajemství, že nejvíce utrácejí za oblečení mladí lidé. A proto jsou v hledáčku většiny návrhářů. Ale zde se nabízí další otázka k zamyšlení. Kolik normálních lidí si může takové oblečení dovolit? Moc jich není že? Tak proč se skrývat za ohrané věty, že je to móda pro všechny? Protože vážení opravdu není!

Návštěvníci
Kdo chodí na Fashionweek? Jednoduše každý, kdo se chce blýsknout. Dost mě překvapuje, že organizátoři chtějí drze peníze za vstupné. Ano, není to levné takovou akci uspořádat. Ale na druhou stranu přijde Vám správné, že za ty vstupenky platí většinou jen ti normální lidé, které jsem výše již zmiňovala? Jak si to dovoluji tvrdit? Jednoduše. Mám dost známých, kteří dostali volňásky či byli pozváni, aby nějakouznačku prezentovali. Takže pokud to shrneme, tak “celebritky“ to mají zadarmo a noname lidi si hezky mají zaplatit. Tomu říkám férové jednání!
muž podávající ruku
Přínos?
Pokud by se mě někdo zeptal, co mi Fashionweek přinesl, tak bych odpověděla jedno slovo. NIC. A opravdu. Pouze mě to utvrdilo, že v naší společnosti je něco špatně. Bohatým dávat a chudým brát. Ale pokud i Vy nepatříte mezi milionáře či nejste dcera/syn vlivného papá, tak nesmutněte. Přeci jen jednu věc Vám Fashionweek nabízí. Nebo spíše fotky z něho. Devadesát procent návštěvníků vypadá, jak kdyby utekly ze zoologické zahrady. A co Vám to přinese? Můžete být rádi, že nejste tak zoufalý, a neoblékáte si věci, se kterými by člověk nešel ani s košem, jen kvůli strhnutí pozornosti. Ne vážně. Neměl by být nějaký povinný dresscode? Přeci jen, když se z toho dělá taková VIP událost, tak proč tam každý druhý má model jak z cirkusu či E55?