Chcete ušetřit na světle a zároveň si nezkazit oči? Pokud ano, tak jsou pro vás úsporné žárovky ideální. Lidé o nich hodně namluví, ale ne všechno je pravda. Čemu byste neměli věřit a co byla pravda a už není? Koukneme na to.
skleněný kryt žárovky

Největší fáma ze všech

Tohle jste jistě slyšeli mnohokrát. „Úsporky“ jsou drahé. Tohle v minulosti byl fakt, ale dnes už tomu tak není. Kompaktní zářivky tohoto typu vám zvládnou ušetřit až 80 procent spotřeby a některé druhy LED svítidel dokonce až 93 procent . Když se podíváme na praktický příklad: průměrná rodina má v domácnosti asi 25 žárovek a tímto způsobem si můžete náklady na svícení snížit měsíčně až o 580 Kč. I když je tedy pořizovací cena trochu vyšší, tak se vám brzy několikanásobně vrátí.

Světlo není příjemné a dostatečně silné

Říká se, že jejich světlo je bledé, není při něm nic vidět, kazíte si oči a navíc mají jen modrou barvu. To je naprostý nesmysl. LED se totiž vyrábí na barevné škále od 2700 Kelvinů. To znamená, že mají teplou bílou barvu, kterou lze srovnat s barvou tradiční žárovky. A úsporné varianty jsou na tom ještě lépe. Výroba je na ještě širší barevné škále, a to od 6500 Kelvinů. To se vyrovná dennímu světlu. Jas si také můžete zvolit podle svého, a to od tlumeného až po velmi výkonný jas.
dekorační světla

Blikají a nejsou stabilní

Jako u všech ostatních produktů, i zde záleží na jejich kvalitě. Pokud ale budete ochotni alespoň trochu investovat, tak se můžete těšit na zdravotně nezávadné světlo. Když nebudou blikat, budou pro vaše oči velmi příjemné a zaručeně si na ně nebudete stěžovat.

Trvá dlouho, než naběhnou

Tohle je jeden z faktorů, kvůli kterému si je lidé hodně dlouho nekupovali. A dříve to možná byla pravda. Technologie ale pokročily, a proto je dlouhé nabíhání do plného výkonu minulostí. Nejmodernější typy mají tzv. rapid start, díky kterému se zářivka nahřeje na 60 procent během pěti sekund a 100 procent dosáhne za pouhých třicet vteřin. Tohoto se tedy vůbec nemusíte obávat.