Není žádným tajemstvím, že obézních lidí v České republice přibývá nebývalou měrou. Nejvíce se o to zasloužila i karanténní opatření v době covidu, kdy lidé zůstávali v karanténě doma. Anebo pro jistotu nevycházeli z domova, jelikož se obávali nové nákazy. Ubyl aktivní pohyb, ale bohužel jsme neubrali jídlo. A národ zdárně začíná tloustnout. Obezita je tu jako na zavolanou a je to celorepublikový problém.

nezdravá strava

Uvědomme si, že pro lidské orgány je nadváha obrovská zátěž. Srdce, které musí vyvinout nadměrnou námahu, aby tlouklo pravidelně a tak, abychom byli spokojeni, ledviny, které odstraňují nežádoucí odpadní látky a přebytečnou vodu, jenž přefiltrují do moči. Jak mohou regulovat krevní tlak a udržovat minerály v rovnováze, když obezita může vést až ke chronickému selhání ledvin díky zesilující diabetem a vysokým tlakem? Uvědomme si, že u obézních lidí musejí ledviny pracovat o to usilovněji a filtrovat mnohem více krve než obvykle.

A jak se říká, všeho jen do času. Je na místě se zastavit a zodpovědět si otázku, zda se mi dobře dýchá, chodí, vstává …? Jistě, hubnout je složité, ale ne natolik, aby to nebylo možné. Jestliže trpíte nadváhou či obezitou, je vhodné vyhledat lékařskou odbornou pomoc a hubnout pod lékařským dohledem. K tomu, abyste ale změnili jídelníček, si můžete pomoci i sami.

nadváha obezita

V první řadě je důležitou pomůckou zjistit si váš body mass index, což je výpočet bmi, čli konstanta, kdy zjistíte, jak si na tom stojíte s váhou a potažmo s vaším zdravím. A jídelníček si můžete začít upravovat. Je třeba zvýšit příjem bílkovin, snížit příjem nežádoucích tuků a snížit i – zpravidla přemíru – sacharidů.

Existuje hodně způsobů, jak lze zhubnout. A nejsnadnější hubnutí je za pomoci keto diety, kdy defacto nemusíte cvičit ani vyvíjet extrémní aktivní pohyb, což je u obézních lidí i dosti bolestivé.