Fascinují nás, udivují, děsí. To vše pro nás představují prehistorická monstra. Byly tady miliony let před námi, ale pozůstatky po nich nacházíme neustále. Řeč je samozřejmě o dinosaurech. Kráčeli po zemi stejně jako my, bezostyšně ji vládli a neuvědomovali si, že jednou přijde jejich konec.
kostra dinosaura
Byli stvořeni do nejrůznějších podob a tvarů, které nás neustále udivují. Byli specializovaní na nejrůznější způsoby získávání potravy. Velcí a robustní býložravci, malí a zákeřní zabijáci a dominující lovci. Co nás na dinosaurech udivuje je jejich velikost. Dosahovali takových rozměrů, že je zvláštní, že se udrželi na nohách.
Tato možnost růstu byla způsobena zejména díky kyslíku. Jelikož v dávných dobách byl ve vzduchu větší podíl kyslíků buňky se mohly v těle více rozpínat a všechno tak bylo větší. Od plazů přes hmyz až po rostliny.
Éra pravěku však skončila. Ať už to bylo cokoliv, co dinosaury vyhladilo jsou pryč. Někteří se přou, že šlo o pád meteoritu, jiní zase, že meteorit pouze rozpoutal začátek konce.
My můžeme dneska pouze obdivovat jejich velikost a uzpůsobení pro přežití. Pokud chceme zažít skutečnou blízkost těchto majestátních tvorů měli bychom se vydat do geoparku v Železných horách. Zde můžeme prozkoumat několik atrakcí, které nám nabídnou dokonalý náhled do života těchto tvorů.
Atrakce jsou navíc dostupné úplně všem, a to také díky bezbariérovým vstupům a stezkám vyznačeným Braillovým písmem.
vyhynulý pták
V tomto parku se tedy můžou vydovádět jak malí, tak i velcí.
· Expozice s ptakoještěrem – Pokud přijdeme do parku první, co nás může zaujmout je expozice ptakoještěra. Jde o druh létavého dinosaura, který dosahoval rozměrů letadla
· Geologická mapa – V celém parku se můžeme orientovat pomocí mapy, která je složená z hornin typických pro dané období
· Amoniti – Ti jsou známí snad každému z nás. Trilobiti, tedy zkamenělí hlavonožci, kteří brázdili dno oceánu.
· Hlava TRexe – Tuto atrakci ocení zejména děti. Prolézačka ve tvaru nejobávanějšího dinosaura zaujme opravdu každého.