Fascinují nás, udivují, děsí. To vše pro nás představují prehistorická monstra. Byly tady miliony let před námi, ale pozůstatky po nich nacházíme neustále. Řeč je samozřejmě o dinosaurech. Kráčeli po zemi stejně jako my, bezostyšně ji vládli a neuvědomovali si, že jednou přijde jejich konec.
kostra dinosaura

Byli stvořeni do nejrůznějších podob a tvarů, které nás neustále udivují. Byli specializovaní na nejrůznější způsoby získávání potravy. Velcí a robustní býložravci, malí a zákeřní zabijáci a dominující lovci. Co nás na dinosaurech udivuje je jejich velikost. Dosahovali takových rozměrů, že je zvláštní, že se udrželi na nohách.

Tato možnost růstu byla způsobena zejména díky kyslíku. Jelikož v dávných dobách byl ve vzduchu větší podíl kyslíků buňky se mohly v těle více rozpínat a všechno tak bylo větší. Od plazů přes hmyz až po rostliny.

Éra pravěku však skončila. Ať už to bylo cokoliv, co dinosaury vyhladilo jsou pryč. Někteří se přou, že šlo o pád meteoritu, jiní zase, že meteorit pouze rozpoutal začátek konce.

My můžeme dneska pouze obdivovat jejich velikost a uzpůsobení pro přežití. Pokud chceme zažít skutečnou blízkost těchto majestátních tvorů měli bychom se vydat do geoparkuŽelezných horách. Zde můžeme prozkoumat několik atrakcí, které nám nabídnou dokonalý náhled do života těchto tvorů.

Atrakce jsou navíc dostupné úplně všem, a to také díky bezbariérovým vstupům a stezkám vyznačeným Braillovým písmem.
vyhynulý pták

V tomto parku se tedy můžou vydovádět jak malí, tak i velcí.

·         Expozice s ptakoještěrem – Pokud přijdeme do parku první, co nás může zaujmout je expozice ptakoještěra. Jde o druh létavého dinosaura, který dosahoval rozměrů letadla

·         Geologická mapa – V celém parku se můžeme orientovat pomocí mapy, která je složená z hornin typických pro dané období

·         Amoniti – Ti jsou známí snad každému z nás. Trilobiti, tedy zkamenělí hlavonožci, kteří brázdili dno oceánu.

·         Hlava TRexe – Tuto atrakci ocení zejména děti. Prolézačka ve tvaru nejobávanějšího dinosaura zaujme opravdu každého.

Setkání s dinosaury
4.8 (95%)4