Poslední dobou stoupá velká nehodovost. Pokud jsou poničené plechy, tak to sice není příjemné, ale na druhou stranu, nejedná se o lidský život. Automobil nebo jiné motorové vozidlo se dá zakoupit jiné nebo opravit. Život bohužel nelze nijakým jiným způsobem vrátit zpět. Přitom mnohdy stačí tak málo. Motoristé, aby měli v pořádku svá vozidla, kvalitní osvětlení, aby dobře viděli na cestu. Ale ani chodci by neměli být lhostejní k zákonům, mají totiž povinnost nosit alespoň jeden viditelný reflexní prvek, který na ně upozorní. Černá bunda, tmavé kalhoty jsou vidět ve tmě nebo v šeru ze vzdálenosti několika metrů a to řidič skutečně nemusí zavčasu zareagovat. Nejkrizovější části dne jsou při stmívání a ráno před rozedněním. Přitom skutečně stačí velmi málo, nějaký reflexní prvek, na který když se posvítí, tak upozorní na jdoucí osobu.

světla aut

Žárovky mohou ovlivnit situaci

Nebudeme si ale nalhávat, pokud řidič nebude mít v pořádku osvětlení, tak také nemusí reflexní prvek ani vidět, jak také, když na něj nedosvítí. Můžeme si všimnout, že mnoho řidičů jezdí s pouze jednou svítící žárovkou, co je velmi nebezpečné. Přitom v dnešní době není problém si zakoupit nové autožárovky prakticky kdekoliv na čerpacích stanicích nebo obchodních domech. Mnohdy si je můžeme vybrat i z pohodlí svého domova a v klidu si rozmyslet, jaké bychom potřebovali do našeho motorového miláčka. Mezi velmi kvalitní patří například , s takovými rozhodně neprohloupíme. Jen je třeba vědět, jaké přesně potřebujeme. Připlatit si v tomto případě za kvalitu se rozhodně vyplatí.

reflektory

Reflexní prvek pro chodce

Pokud musíme jít ve snížené viditelnosti po silnici, tak jsme povinni si na sebe vzít něco, co na nás upozorní. Hlavně to nedávat na batoh, kabelku atd. Je třeba to mít na sobě a skutečně to nemusí nutně reflexní vesta. Bohužel tma a tmavé oblečení splývají dohromady a pak je těžko obviňovat řidiče, že pozdě zareagoval na jdoucí osobu při krajnici. Bezpečnost je především být viděn a dobře vidět. Pak jedině se předejde střetům chodců s vozidly.