Každý den používáme mnohé kosmetické přípravky. Ať jsou to mýdla, sprchové gely, šampony, kondicionéry, masky na vlasy, krémy, líčidla, laky na nehty, ale i třeba pasta na zuby. A zajímáme se dostatečně, co vše je v těchto přípravcích obsaženo? Rozhodně vždy totiž nejde jen o neškodné přírodní látky. Moderní kosmetické přípravky obsahují i řadu chemických látek, které mohou mít na náš organismus negativní vliv. Stejně jako si dáváme pozor na to, co vložíme do úst, měli bychom také kontrolovat, co se do našeho těla dostává skrz kůži.
balzám na rty

Na co bychom si měli dávat v kosmetice pozor?
·         Methyldibromo glutaronitril – MDGN – Jde o alergenní látku, která může způsobovat kožní záněty.
·         Aceton – Známe jej nejspíš hlavně z odlakovačů. V malém množství jde o neškodné rozpouštědlo, ve větší míře může způsobovat podráždění kůže až dermatitidu.
·         Ftaláty – Tyto látky se mohou uvolňovat do kosmetiky z plastových obalů. Jejich rizikem je poškození orgánů a také například vznik astmatu.
·         Hliník – Je považován na možného původce Alzheimerovy choroby a nádorových onemocnění.
·         Silikony – Problém silikonů je mimo jiné problematické tím, že není biologicky odbouratelné. Používají se proto, že dokáží kůži a vlasy udělat na dotek hladší a jemnější.
·         Parabeny – Používají se kvůli zvýšení trvanlivosti kosmetických produktů. Parabeny bývají spojovány s výskytem různých druhů rakoviny.
·         Pegy – Zlepšují konzistenci výrobků.
·         Deriváty ropy –  V kosmetice je hledejte například pod názvem minerální olej nebo parafín. Mohou ucpávat póry, způsobovat alergie a ekzémy.
šampon na vlasech
·         Sulfáty – Sulfáty jsou látky, kterým vděčíme za vysokou pěnivost, tvoří bohatou pěnu a dobře smývají nečistoty. Jsou využívány například v šamponech či sprchových gelech. Na druhou stranu ale pokožku dráždí, narušují její přirozený povrch a diskutována jsou i další zdravotní rizika.