Každý, kdo se odhodlá věnovat „outdooru“, musí počítat s tím, že zajištění veškerého cestovního komfortu padá na náš vrub. Vysokohorská turistika a kempování v přírodě patří k nejkrásnějším životním zážitkům, ale musíme se na ně také náležitě připravit.

slunce v horách

Nespoléhejte na navigaci – moderní digitalizovaná doba si žádá také své daně, s nimiž mnohdy nepočítáme, a nejsou nám obvykle zrovna po chuti. Jednou z takových situací jsou různé výpadky software, anebo samotného hardwarového vybavení. Pocítíme to nejčastěji při výpadku elektřiny v domácnosti, ale také ve chvíli, kdy to nejméně očekáváme. Zvláště nepříjemné jsou situace, kdy se potřebujeme na techniku spolehnout a ona selže. Přestane -li fungovat elektronika v mobilním telefonu či v navigaci kdekoli v přírodě, např. na túře vysoko v horách, pak se musíme spolehnout na své vlastní schopnosti.

Moudří lidé však nespoléhají na náhody a jistí se pro případ takových situací. Používají tužku, papírový blok a také papírovou mapu. Mapu ukládají do uzavíratelného sáčku na zip, aby se nerozmáčela, stejně tak propisku i papíry na psaní.

vysokohorská turistika

Oblečení – není nic horšího na turistickém výšlapu, než mokré oblečení, zvláště pak ponožky. Ponožky a podkolenky či návleky potřebujete často měnit a ty náhradní byste měli mít uložené v uzavřeném sáčku, chráněné před vlhkostí. Příroda k nám v takové situaci není asertivní, a čím lépe se zabezpečíme, tím budou hezčí zážitky z cest. Nepodceňujte vodní srážky, ani když máte kvalitní batoh a oděvy s membránou Gore-Tex.

Jídlo v batohu – stejně tak je důležité zabezpečit potraviny na cestách před rozmáčením a chránit je i mezi sebou, což právě igelitový uzavíratelný pytlík dokáže. Je navíc velmi levný, lehký a skladný, a tak se jich vyplatí mít alespoň pár doma v zásobě. Samozřejmě, že nám neposlouží jen na dovolené v přírodě, ale i v domácnosti pro ukládání potravin a různých drobností.